Rozwój różnych sektorów przemysłu, transport, budownictwo, a nawet podróże. To wszystko przyczynia się do degradacji planety! Radą na to jest zeroemisyjność, czyli maksymalne ograniczenie wysyłania gazów cieplarnianych do atmosfery.

Musimy działać na rzecz planety. Nie jest to już puste hasło, a konieczność. Gigantyczny skok rozwojowy, jaki wykonała w ostatnich dziesięcioleciach ludzkość, doprowadził Ziemię na skraj zagłady. Odpowiedź na to stanowi zeroemisyjność, polegająca między innymi na ograniczaniu śladu węglowego oraz zwróceniu się ku odnawialnym źródłom energii. Działania w tej kwestii powinny podejmować już nie tylko duże przedsiębiorstwa czy firmy. Muszą się w nie włączyć również gospodarstwa domowe, które także przyczyniają się do zanieczyszczania atmosfery.

Co to jest zeroemisyjność?

Pojęcie zeroemisyjności jest ściśle powiązane z definicją śladu węglowego. Według niej to suma emisji gazów cieplarnianych, jakie każdego roku trafiają do atmosfery. Jak wspominaliśmy, generują je nie tylko przedsiębiorstwa przemysłowe, ale również wszyscy ludzie. Nawet drobne decyzje, jeśli są podejmowane przez wiele osób, mogą zmienić los planety. Dlatego warto dowiedzieć się, co to jest zeroemisyjność. 

Każdy, komu bliskie są zagadnienia z zakresu ekologii, powinien zapoznać się z pojęciem, jakim jest zeroemisyjność. Definicja mówi, że jest to wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Warto jednak nieco ją rozszerzyć, ponieważ określenia „zerowa emisja” używa się też w nieco innymi kontekście. Oznacza równowagę pomiędzy emisją dwutlenku węgla do atmosfery a pochłanianiem z niej CO2. Można to osiągnąć na kilka sposobów:

  • dzięki naturalnym pochłaniaczom takim jak lasy, gleba czy oceany – rocznie są w stanie usunąć do 11 gigaton CO2;
  • poprzez kompensowanie emisji gazów cieplarnianych – jedną z metod jest inwestowanie w odnawialne źródła energii;
  • nakładanie opłat węglowych na towary, które importowane są z krajów niedbających o bezpieczeństwo klimatyczne.
Przeczytaj  Platforma do zarządzania śladem węglowym w przedsiębiorstwie: innowacyjne rozwiązanie w walce ze zmianami klimatu

Dlaczego zeroemisyjność jest ważna dla planety?

Aby wiedzieć, dlaczego zeroemisyjność jest istotna dla naszej planty, trzeba zdawać sobie sprawę, co się z nią obecnie dzieje. Zmiany klimatyczne, które są spowodowane emisją gazów cieplarnianych, powodują degradację środowiska. Efekt cieplarniany jest przyczyną topnienia lodowców oraz wymierania gatunków. Dochodzi również do anomalii pogodowych, w wyniku których ponoszone są ogromne straty – nie tylko materialne.

Właśnie z tego powodu instytucje europejskie zdecydowały się wprowadzić restrykcyjną politykę klimatyczną. Powstał program Europejski Zielony Ład, który zakłada, że Europa stanie się pierwszym kontynentem, gdzie emisja CO2 do atmosfery będzie całkowicie zrównoważona. Ma to nastąpić do 2050 roku. Proces przebiega w kilku etapach – do roku 2030 ma nastąpić redukcja emisji Unii Europejskiej do 55% (obecny limit wynosi 40%).

Zerowa emisyjność w budownictwie

Dążenie do zeroemisyjności dotyczy wielu gałęzi przemysłu, w tym również budownictwa. Nie wszyscy wiedzą, że ten sektor odpowiada aż za 38% globalnych emisji CO2 do atmosfery. Przy czym to nie sama budowa ma degradujący wpływ na klimat, a późniejsze użytkowanie nieruchomości!

W nowym budownictwie już na etapie projektowania uwzględniane są zalecenia UE. Większość nowych domów korzysta z odnawialnych źródeł energii. Rozkwit przeżywa fotowoltaika, która nie tylko zapewnia gospodarstwom domowym bezpieczeństwo energetyczne. Kotły i piece na paliwa kopalne odchodzą do lamusa. Na zeroemisyjność wpływają również materiały, wykorzystane podczas budowy. Powinny być naturalne, pochodzące z recyklingu oraz biodegradowalne, zabezpieczające inwestycje przed utratą ciepła. To wszystko ma znaczenie dla poprawy klimatu – dlatego od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być emisyjne, natomiast starsze do 2050 roku powinny zostać odpowiednio zmodernizowane.

Przemysł i transport – czy możliwe jest ograniczenie emisyjności?

Do zeroemisyjności można dążyć również w transporcie. Coraz bardziej dostępne są osobowe samochody elektryczne. Rozwija się też sieć stacji ładowania takich pojazdów. Pewien problem pojawia się w sektorze samochodowego transportu towarów. Trudno bowiem wyobrazić sobie zeroemisyjną ciężarówkę, jednak i w tej kwestii widać progres. Pojawiły się bowiem ciągniki siodłowe, które są napędzane elektrycznie (produkuje je m.in. firma Volvo Trucks) o zasięgu 300 km. Również przedsiębiorstwa produkcyjne mogą ograniczać swój ślad węglowy. Już teraz wiele z nich wybiera odnawialne źródła energii, zwraca również uwagę na to, by transport ich towarów odbywał się w sposób zrównoważony.

Przeczytaj  Redukcja śladu węglowego organizacji

Obecnie należy nie tylko wiedzieć, co to jest zeroemisyjność, ale przede wszystkim dążyć do wprowadzenia jej w życie. Należy to robić na własną skalę, zmieniając sposób ogrzewania domów, wybierając odpowiedni środek transportu – podejmując odpowiedzialne decyzje.

Podobne posty:

20.07.2023

Platforma do zarządzania śladem węglowym w przedsiębiorstwie: innowacyjne rozwiązanie w walce ze zmianami klimatu

Wpływ emisji gazów cieplarnianych na zmiany klimatu jest jednym z najpoważnie...

Czytaj dalej

Obowiązek raportowania śladu węglowego w firmach

W ostatnich latach wzrastająca świadomość problemu zmian klimatycznych dopro...

Czytaj dalej
06.12.2022

Redukcja śladu węglowego organizacji

Zapobieganie zmianom klimatycznym to jedna z kwestii, które nie powinny być ob...

Czytaj dalej

Zeroemisyjność – co to jest i dlaczego jest tak istotna?

Rozwój różnych sektorów przemysłu, transport, budownictwo, a nawet podróż...

Czytaj dalej