Zerowy ślad węglowy to ogromne wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak sposoby, aby firma lub organizacja częściowo taki stan osiągnęła. Jakie są sposoby ograniczania emisji CO2?

Dążenie do osiągnięcia zerowego śladu węglowego nie jest łatwe. Obecnie wiele światowych gospodarek opiera się na paliwach kopalnych, które mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Organizacja, która chce być ekologiczna, musi postawić na ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych.

Czym jest ślad węglowy?

Temat gazów cieplarnianych i ich wpływu na środowisko jest poruszany już od wielu lat. Tylko dzięki ograniczeniu ich wytwarzania można doprowadzić do zatrzymania efektu cieplarnianego, który prowadzi do znacznych zmian w środowisku naturalnym. Co to jest zerowy ślad węglowy? Jest to stan, w którym ograniczona jest produkcja CO2 i dochodzi do zatrzymania jego niekorzystnego wpływu na środowisko.

Przy zerowym śladzie węglowym gazy cieplarniane nie są uwalniane do atmosfery. Stan ten może osiągnąć organizacja, przedsiębiorstwo, a nawet pewna społeczność i pojedynczy człowiek. Nie oznacza to jednak, że proces jest łatwy. Gospodarka światowa opiera swoje działanie na paliwach kopalnych, co sprawia, że osiągnięcie zerowego śladu węglowego może stanowić pewne wyzwanie. Istnieją jednak sposoby, aby przynajmniej częściowo zrealizować cel.

Czy osiągnięcie zerowego śladu węglowego jest w ogóle możliwe?

Do emisji gazów cieplarnianych poprzez swoją codzienną aktywność przyczynia się praktycznie każdy. Transport, produkcja żywności, ogrzewanie – wszystkie te branże produkują CO2, a co za tym idzie, zostawiają ślad węglowy. Trudno jednak funkcjonować w społeczeństwie bez korzystania z tych usług, dlatego osiągnięcie zerowego śladu węglowego wydaje się niemożliwe. 

Przeczytaj  S i G, czyli o społecznym i zarządczym filarze ESG

Zerowy ślad węglowy – jak go osiągnąć?

Zerowy ślad węglowy netto w rozumieniu przedsiębiorstwa to stan, w którym działania podjęte w celu ograniczenia emisji sprawiły, że dwutlenek węgla nie ma wpływu na klimat. Chcąc osiągnąć zerową emisję netto, organizacja powinna podjąć się zadania na wielu poziomach. Aby zmniejszyć emisję, warto wcześniej przygotować kompleksowy i rzetelny plan. Wszystkie działania muszą bazować na zebranych wcześniej danych. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych powinno być priorytetem dla przedsiębiorstwa!

Nawet organizacja korzystająca z odnawialnych źródeł energii oraz materiałów pochodzących z recyklingu dalej przyczynia się do tworzenia śladu węglowego. Osiągnięcie niskiej produkcji CO2 jest jednak możliwe poprzez aktywności proekologiczne i prospołeczne. Przykładem może być sadzenie lasów, przetwarzanie odpadów w biogazowniach oraz zaangażowanie w różne projekty ekologiczne. Dochodzi wtedy do kompensacji emisji. Tylko dzięki takim działaniom można dążyć do zerowego śladu węglowego.

Dlaczego warto dążyć do osiągnięcia zerowego śladu węglowego?

Wiele organizacji i przedsiębiorstw ma problem z bardzo wysoką emisją gazów cieplarnianych. Dlatego wiele z nich wprowadza kompleksowe rozwiązania mające na celu osiągnięcie zerowego śladu węglowego. Kluczem jest unikanie energii pochodzącej z paliw kopalnych i postawienie na odnawialne źródła energii. W tym przypadku ślad węglowy jest generowany tylko przy produkcji wiatraków, paneli słonecznych oraz turbin wodnych.

Organizacja stawiająca na nowoczesne źródła energii może to wykorzystać w swoich działaniach PR. Marketing, który łączy się z ekologią, może być naprawdę bardzo skuteczny. Świadomość ekologiczna na świecie rośnie i obecnie wielu ludzi zwraca uwagę na to, czy firma, z której usług korzystają, jest przyjazna środowisku. Promocja marki poprzez ekologię to naprawdę świetny sposób na znalezienie nowych klientów!

Uzyskanie zerowego śladu węglowego nie jest procesem łatwym. Gospodarka w wielu sektorach opiera się na węglu i ropie. Do tego dochodzi stosunkowo niewielkie wykorzystanie surowców z recyklingu. Wiele firm udowodniło jednak, że dzięki zintensyfikowanym działaniom proekologicznym można zbliżyć się do osiągnięcia celu. 

Przeczytaj  Ślad węglowy – co to jest? Co należy wiedzieć o carbon footprint i ograniczaniu emisji?

Podobne posty:

Redukcja śladu węglowego organizacji

Zapobieganie zmianom klimatycznym to jedna z kwestii, które nie powinny być ob...

Czytaj dalej

Zeroemisyjność – co to jest i dlaczego jest tak istotna?

Rozwój różnych sektorów przemysłu, transport, budownictwo, a nawet podróż...

Czytaj dalej

Zerowy ślad węglowy – czy można go osiągnąć w organizacji?

Zerowy ślad węglowy to ogromne wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Istnie...

Czytaj dalej

Jak obliczyć ślad węglowy produktu?

Obecnie większość przedsiębiorstw przywiązuje ogromną wagę do ekologii, c...

Czytaj dalej